30
mar

Dizajn interiéru – je nábytok na mieru lepšia voľba?

Aké zariadenie bytu zvoliť? Nábytok už hotový, ktorý si môžete vopred vyskúšať – jeho pohodlnosť či pevnosť, alebo si dať nábytok vyhotoviť na mieru, ako originálny kúsok pre váš originálny interiér? Mnoho ľudí sa pri zariaďovaní interiéru pýta, aký nábytok je lepšie si vybrať. Ani my ako bytoví architekti nevieme odpovedať jednoznačne a vždy rovnako, pretože samozrejme každému interiéru svedčí niečo iné. V každom priestore je nutné niečo iné vyzdvihnúť, a to sa dá aj pomocou zariaďovacích predmetov a nábytku.

 

Výhody a nevýhody

Pri voľbe nábytku teda máte dve možnosti. Prvou je už hotový kúsok, navrhnutý výrobcom vo vopred danom dizajne. Výhodou takéhoto nábytku je, že ho ihneď môžete mať v byte. Celý proces merania, navrhovania, vyberania alternatív a samotnej výroby odpadá. Nábytok je určený na okamžité použitie a v dnešnej dobe vám vieme odporučiť výrobcov, ktorí ponúkajú naozaj bohatý sortiment veľkostí, farieb či materiálov. Nevýhodou však je, že takýto hotový nábytok už nemôžete meniť a prispôsobovať. Ak ste teda našli sedačku, ktorá vám perfektne vyhovuje materiálovo a farebne, ale bolo by dobré ak by bola ešte o pol metra dlhšia alebo kratšia, už s tým bohužiaľ nič neurobíte. Ak je to váš prípad alebo ste si len zaumienili, že váš interiér bude skutočne jedinečný, máte druhú možnosť – nechať si nábytok vyrobiť na mieru.

Priestraný šatník na mieru pri spálni

Priestraný šatník na mieru využíva každý centimeter

Okrem jedinečnosti je určite výhodou nábytku na mieru aj fakt, že vďaka takejto voľbe môžete ušetriť skutočne veľkú časť priestoru. Oceníte to najmä pri interiéroch, kde je každý centimeter dôležitý. Často sa takto využijú aj priestory, ktoré inak využitie nikdy nenájdu ako napríklad vstavané skrine na mieru v zošikmených podkrovných priestoroch alebo rôzne vstavané skrinky a police vo vyhĺbenej nike v stene. Výrobca presne berie do úvahy vaše požiadavky, môžete si zadefinovať vlastné kritériá – čo sa týka nie len vizuálneho riešenia, ale aj funkčnosti. Tiež je výhodou, že môžete celý interiér zladiť materiálovo a farebne – napríklad to umožňuje použiť úplne rovnaké čalúnenie na sedačku aj na stoličky v jedálni, môžete si tiež vybrať kovanie presne podľa svojich predstáv a pod. Môžete nechať pracovať svoju fantáziu, kombinovať kusy nábytku do jedného, kombinovať zdanlivo nekombinovateľné. Aj u nás sa často snažíme práve takýmito úpravami šetriť priestor alebo oddeliť jednotlivé zóny v byte. Baví nás tvoriť originálne kusy nábytku, ktoré po vašom odsúhlasení vymyslíme a dáme vyhotoviť na mieru. Nevýhodou tejto druhej možnosti je dlhšia doba čakania a niekedy možno vyššia cena, avšak treba si zvážiť, či sa predsa len neoplatí počkať a zainvestovať, v porovnaní s ušetrenými centimetrami a praktickejšími riešeniami.

Spálňa pre dokonalý odpočinok

Nábytok na mieru- jednotné materiálové riešenia

 

Šikovné riešenia – naše návrhy interiérov

Najčastejším prvkom nábytku na mieru je samotná kuchyňa. Každá je jedinečná a odráža vaše potreby. Preto sú kuchyne u nás navrhované vždy na mieru. Pokiaľ je to možné, snažíme sa využiť celú výšku miestnosti, aby kuchyňa pôsobila ladne a jednotne. Spotrebiče volíme väčšinou zabudované, ale tiež to závisí od požiadaviek klienta. Skryté riešenia sú dnes trendom: skrytá chladnička, skrytý smetný kôš, skryté úložné priestory ale aj skryté dvere do špajze, či skrytá celá kuchynská linka za výklopnými alebo posuvnými dvierkami. Pri jednom našom návrhu nám rozmer kuchyne umožňoval vytvoriť aj šikovné úložné priestory v zástene kuchyne, skryté posuvným systémom. Kuchynský ostrov sa tiež dá využiť a obohatiť mnohými spôsobmi o úložné výsuvné šuflíky, či prepojiť s jedálenským stolom alebo barovým sedením. To všetko je nutné premyslieť už v prvotnom koncepte.

Kuchynská linka so skrytými úložnými priestormi

Kuchynská linka so skrytými úložnými priestormi

Ďalším zaujímavým riešením na mieru môže byť obývačková stena. Tak isto sa jej návrh odvíja od konkrétneho priestoru, môže obsahovať aj zabudované dvere do ďalšj miestnosti – väčšinou je to pracovňa. Podľa vašej  predstavy nakombinujeme police otvorené alebo uzavreté, v kombinácií s dreveným motívom alebo monochromatické. Snažíme sa vytvoriť návrh obývačky jednoducho tak, aby bola reprezentatívnym a zároveň útulným priestorom vašej domácnosti.

Kútik s kresielkom

Obývačková stena- vlavo skryté dvere do pracovne

Asi najdôležitejším nábytkom na mieru sú skrine a šatníkový priestor. Úložný priestor môže byť niekedy nedostatočne veľký a to len kvôli zlému usporiadaniu, prípadne nevyužitiu každého cenného miesta. U nás sa snažíme pracovať s priestorom interiéru už pri návrhu dispozície domu, a to napríklad vytváraním ník na umiestnenie vstavaných skríň alebo navrhnutím predsteny, do ktorej bude v určitom mieste nika vyhĺbená kvôli poličkám. Niekedy si človek ani nevie predstaviť, na čo všetko treba myslieť, aby fungovanie  domácnosti skutočne zabezpečovalo požadovaný komfort. Vizualizácia interiéru je dôležitou súčasťou našej práce, a realisticky vám ukáže nami vytvorené návrhy v priestore. Je dôležité, aby zahŕňali aj praktické, a zároveň estetické detaily, ktoré však v konečnom dôsledku zjednotia váš interiér a nebudú rušiť vizuálny zážitok z neho.